AJ:004576
::
klänningar, klänning, bälten och skärp, bälte

- Object description
AJ 4576:1-2 klänning och bälte. AJ 4576:1 klänning, AJ 4576:2 bälte.
Klänning i "prinsessmodell". Sydd av rött kläde med detaljer av mörkblått, grönt och rött kläde. Foder av mörkblått fodertyg (polyester?) med ljusblå prickar.
Klänningen består av fyra våder fram och bak.
Klänningen har sprund framtill och en v-formad isättning i fram och bak. I den v-formade sömmen är en passpoal av dubbelvikt mörkblått kläde. Små bitar grön och röd kläde är isatt som dekoration i passpoalen.
I kjolen är en grön kil i vänster sida och en blå kil i höger sida.
Ärmen har en söm vid varje armbåge. I ärmens nederkant finns tre lodräta passpoaler av dubbelvikt kläde i mörkblått och grönt.
På fodret i nacken är en skinnlapp fastsydd med en text inbränd: design Karin Vasara.
Bältet är sytt av rött kläde med en knytrem i varje kortända. Knytremmarna är tvinnade röda mockaremmar. Bältet har sju runda silverknapper med en röd mittpärla av glas(?). Gröna och blå passpoaler av dubbelt kläde bildar ett v-format mönster på bältet. Bältet är fodrat med rött kläde.


